Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cud Jasnej Góry

06 maja 2006 | Polski oręż | DM
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Cud Jasnej Góry Protesty przeciwko szwedzkim gwałtom i rabunkom zaczęły się najwcześniej tam, gdzie Szwedzi pojawili się najpierw -w Wielkopolsce. (c) PLAN FORTYFIKACJI I OBLĘŻENIA: PAWEŁ MOSZCZYŃSKI, RYS. JAN GUMOWSKI Szlachcic z załogi klasztoru nabijający hakownicę wałową z zamkiem kołowym. Na kolczudze ryngraf z Matką Boską. (c) MAREK SZYSZKO Kolubryna, ciężkie działo oblężnicze, ostrzeliwująca klasztor oraz oficer szwedzki z partyzaną, bardziej oznaką władzy niż bronią, oraz rapierem (c) MAREK SZYSZKO Rapier i pistolety kołowe z XVII w. (c) MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO Miedzioryt przedstawiający ostrzał Jasnej Góry (c) ARCHIWUM „MÓWIĄ WIEKI” Kule armatnie z Jasnej Góry (c) MACIEJ SKOCZEŃ

Na czele oddziału partyzanckiego, złożonego z ochotników: szlachty, mieszczan i chłopów, stanął starosta babimojski Krzysztof Żegocki. Szedł on nawet na odsiecz Częstochowie, ale Müller zdążył wcześniej zrezygnować z oblężenia.

Powszechnie za broń chwycili chłopi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3831

Spis treści
Zamów abonament