W zoo, czyli za żelazną kurtyną
Milosz Forman jest niewątpliwie jednym z najciekawszych artystów współczesnego kina. Może dlatego, że w amerykański filmowy krajobraz wniósł środkowoeuropejską wrażliwość i umiłowanie wolności, jakie mógł mieć tylko człowiek wychowany za żelazną kurtyną.
Dla milionów widzów na całym świecie Forman jest twórcą "Lotu nad kukułczym gniazdem" (1975), "Hair" (1979), "Ragtime'u" (1981), "Amadeusza" (1984), "Valmonta" (1989), "Skandalisty Larry'ego Flynta" (1996), "Człowieka z księżyca" (2000). Te filmy przyniosły mu sławę, Oscary. Ale żaden prawdziwy kinoman nie zapomni o czeskim okresie jego twórczości, gdy razem z Ivanem Passerem, Jirzim Menzlem, Verą Chytilovą, Janem Kadarem, Vojtechem Jasnym, Janem Nemecem i in. tworzył czeską szkołę filmową.
Zresztą jego amerykańskie filmy też byłyby inne, gdyby Forman nie doświadczył na własnej skórze życia w systemie totalitarnym, nie wychowywał się w tęsknocie za wolnością. Sam mówi:
- Dzisiaj, po blisko 40 latach od wyjazdu z Czechosłowacji, jestem obywatelem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta