Rycerze Alfy
Jedno z przełomowych odkryć w dziedzinie finansów było udziałem Willama Sharpa. Wykazał on, że występuje ścisła zależność pomiędzy zyskiem i wielkością podejmowanego ryzyka. Określa ją współczynnik Beta, wprowadzony przez Sharpa do teorii finansów.
W języku rynków finansowych o "ponadprzeciętnej" stopie zwrotu mówi się wtedy, gdy jest ona większa, niż powinno to wynikać z wielkości podejmowanego ryzyka. Inwestorzy nazywają ją Alfą. Kryje się ona w anomaliach cenowych, które sprawiają, że zawarte w cenach instrumentów finansowych premie za ryzyko bywają większe niż ono samo.
Wiele instytucji finansowych spędza czas na poszukiwaniu Alfy. Pragną wykazać się nią chociaż na krótko. Chcą przyciągnąć w ten sposób nowych klientów i zwiększyć dochody z opłat za zarządzanie. Ich problem polega jednak na tym, że na rozwiniętych rynkach finansowych o Alfę trudno. Są one bowiem, jak to się określa, informacyjnie efektywne. Przy dużej skali obrotów błędy indywidualnych ocen inwestorów znoszą się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta