Mleko się już rozlało
11 sierpnia 2006 | Świat | PJ
ROZMOWA Profesor Wolfgang Wippermann Mleko się już rozlało Pojawia się groźba relatywizacji i trywializacji zjawiska wypędzeń czy pokusa ich hierarchizacji. Należy w związku z tym brać pod uwagę intencje tych, którzy porównań dokonują. Jeżeli czyni to Niemiec, pojawia się podejrzenie, że chodzi o relatywizację zbrodni nazistowskich. Wolfgang Wippermann jest profesorem historii Wolnego Uniwersytetu w Berlinie (c) FMI Rz: Wystawa "Wymuszone drogi" porównuje przymusowe przesiedlenia i wypędzenia różnych narodów naszego kontynentu w XX wieku. Czy takie podejście jest naukowo dopuszczalne, zważywszy na różne przyczyny wypędzeń, w tym przesunięcia granic, jak w przypadku Polski i innych państw?
Wolfgang Wippermann: Nie mam nic przeciwko porównaniom naukowym. Czyhają tu jednak liczne niebezpieczeństwa. Pojawia się groźba relatywizacji i trywializacji zjawiska wypędzeń czy pokusa ich hierarchizacji. Należy w...
Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta