Głębinowy magazyn
Już wcześniej pojawiały się propozycje gromadzenia nadmiaru dwutlenku węgla głęboko w lądowych warstwach skalnych, na przykład w przestrzeniach pozostałych po wydobyciu ropy naftowej i gazu ziemnego; z technicznego punktu widzenia operacja taka jest możliwa, ale wiąże się z niebezpieczeństwem przenikania dwutlenku do otaczającego środowiska, na przykład w razie trzęsienia ziemi.
Technologia XXI wiekuAle teraz naukowcy z amerykańskich uniwersytetów Columbia i Harvard oraz z MIT (Massachusetts Institute of Technology) doszli do wniosku, że przechowywanie tego gazu w złożach pod dnem morskim i oceanicznym byłoby bezpieczniejsze, w zasadzie w ogóle nie zagrażałoby środowisku naturalnemu, i także byłoby możliwe do przeprowadzenia przy dzisiejszym stanie techniki. Dwutlenek węgla byłby umieszczany w tych rejonach, gdzie dno leży na głębokości od trzech do czterech tysięcy metrów, przy czym gaz byłby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta