Realizatorzy testamentu Redaktora - laureaci poprzednich edycji
Jerzy Kłoczowski ANDRZEJ WIKTOR W powstaniu warszawskim dwudziestoletni plutonowy podchorąży "Piotruś", w ZWZ-AK od 1941 r., dowodził plutonem pułku "Baszta". Ranny, stracił prawą rękę. Otrzymał order Virtuti Militari, Krzyż Walecznych i Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami, który mu przypiął generał "Bór" Komorowski.
- Dla mnie i mojego pokolenia AK i państwo podziemne były szkołą obywatelskiego myślenia. Lekcją odpowiedzialności i demokracji - mówił w czasach "Solidarności", którą uznał za kolejne, pokojowe, powstanie narodowe. Działał w "Solidarności" jawnej i tajnej, kierował jej wszechnicą w Lublinie, był członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie i przewodniczącym KO na Lubelszczyźnie, senatorem I kadencji, sędzią Trybunału Stanu i delegatem do Rady Europy. Jest przewodniczącym polskiego komitetu UNESCO.
Profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wywalczył uznanie za granicą dla polskiej szkoły historii Kościoła. Autor doniosłych syntez dziejów chrześcijaństwa w Polsce. Drugim jego tematem jest historia naszego regionu Europy. Wprowadził do międzynarodowego obiegu naukowego pojęcie Europy Środkowo-Wschodniej, obszaru współistnienia kultur i religii Zachodu i Wschodu.
Założył w Lublinie Instytut Europy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta