Milczenie ojca
Publicyści, którzy w ostatnich latach prognozowali wysyp pomników Jana Pawła II na placach polskich miast, mieli rację. Ale pomniki powstają także w literaturze. Od 2003 roku ukazały się co najmniej cztery książki, w których obecna jest postać polskiego papieża: " Farciarz" Andrzeja Horubały, "Narty Ojca Świętego" Jerzego Pilcha, "Ojciec odchodzi" Piotra Czerskiego i - ostatnio - " Fado" Andrzeja Stasiuka. Dla ścisłości można jeszcze wspomnieć o fabularyzowanej biografii "Młode lata Papieża. Lolek" Pawła Zuchniewicza. Tę konwencjonalną układankę wspomnień, faktów i dokumentów trudno jednak zestawiać z utworami stricte literackimi, w których postać Jana Pawła II staje się przedmiotem wolnej wyobraźni.
Jak się okazuje, wolnej jedynie w założeniu, bo polscy autorzy nie potrafią wyrwać się z więzów papieskiego mitu. Podobnie zresztą jak większość z nas. Nie ulega przecież wątpliwości, że Karol Wojtyła wciąż jest nad Wisłą traktowany jak człowiek nie z tego świata; raczej jak anioł niż grzesznik, który zaufał Chrystusowi. Wydaje się wręcz, że jeśli papież miał jakąś własną historię, to została ona dokładnie opisana w oficjalnych, watykańskich annałach, a dodatkowo każdy jej szczegół...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta