Czy to się mogło udać?
To w KC nastąpił powrót Władysława Gomułki do władzy i triumf jego polityki umiarkowanej destalinizacji, ale zmiany na szczytach partii odbywały się pod presją zrewoltowanej opinii społecznej, reprezentowanej przez wielotysięczne tłumy zgromadzone na politechnice. Przez trzy dni - od 19 do 21 października 1956 roku - w gmachu uczelni odbywało się zbiorowe czuwanie nad tym, czy polityczne przetasowania na górze przebiegają zgodnie z oczekiwaniami obywateli na dole.
Węgierska rewolucja również rozpoczęła się na politechnice. "Domagamy się natychmiastowej ewakuacji wszystkich wojsk radzieckich (...). Domagamy się przeprowadzenia w całym kraju powszechnych i tajnych wyborów, które wyłonią nowe Zgromadzenie Narodowe z udziałem wszystkich partii politycznych (...). Domagamy się wolności sumienia i słowa, wolności prasy i radia" - napisali węgierscy studenci zebrani na wielkim wiecu 22 października, dzień po decydujących zmianach politycznych w Polsce. Uchwalony wówczas manifest "16 punktów" zawierał także żądania powołania nowego rządu z Imre Nagym na czele, postawienia przed sądem stalinowskich zbrodniarzy z Matyasem Rakosim, przebudowy stosunków z ZSRR w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta