Podział banku z udziałem zagranicznej instytucji kredytowej
Od 19 października obowiązuje znowelizowane dzień wcześniej prawo bankowe ( DzU nr 190, poz. 1401). Od tego dnia dopuszczalny jest - w przeciwieństwie do dotychczasowego stanu prawnego - podział banków krajowych.
Nadal zakaz podziału obejmuje banki spółdzielcze. Można natomiast dzielić banki działające w formie spółek akcyjnych, lecz jedynie przez wydzielenie. Oznacza to, że pewna część majątku dzielonego banku pozostaje w nim, a część przechodzi do innej spółki. Przy czym tę część można przenieść jedynie na inny bank krajowy będący spółką akcyjną bądź na instytucję kredytową z państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego ( EOG) będącą spółką akcyjną.
Nowelizacja miała na celu zapewnienie wykonania umowy zawartej przez Skarb Państwa z UniCredit Italiano w związku z fuzją Banku BPH SA z Bankiem Pekao SA, a konkretnie umożliwienie podziału prawnego Banku BPH SA - to po pierwsze. A po drugie: umożliwienie bankom spółkom akcyjnym restrukturyzacji, jakiej zwykle dokonuje się przy zastosowaniu podziału spółek.
Nowelizacji sprzeciwiał się Narodowy Bank Polski, twierdząc, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta