Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie musisz się godzić na podwyżkę ceny

27 listopada 2006 | Nieruchomości, budownictwo | GB
źródło: Nieznane

ROZMOWA Jak się umawiać z deweloperem - czy podpisywać umowę, gdy firma nie zaczęła jeszcze inwestycji Nie musisz się godzić na podwyżkę ceny Rzetelni deweloperzy nie wystawiają na sprzedaż mieszkań bez pozwolenia na budowę

Rz: Czy można uznać, że kupowanie na rynku wtórnym jest bezpieczniejsze z prawnego punktu widzenia niż na rynku pierwotnym?

Małgorzata Zamorska, radca prawny, partner w kancelarii bnt Neupert Zamorska & Partnerzy: Kupując na rynku wtórnym, widzimy, za co płacimy, bo lokal jest już wybudowany, zwykle ma też księgę wieczystą, gdzie można sprawdzić jego stan prawny, a nabywcę chroni rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych. To oznacza, że jeżeli jako właściciel jest tam wpisany ten, od kogo chcemy kupić nieruchomość, to możemy spać spokojnie, bo transakcja jest pewna. Poza tym, gdy budynek jest gotowy, możemy lokal obejrzeć, zobaczyć, czy np. coś nie zasłania widoku z okna.

Kupowanie mieszkania na rynku wtórnym jest też bezpieczniejsze choćby dlatego, że przy umowach deweloperskich, gdy budowa trwa i czekamy na jej zakończenie rok czy dwa lata, zawsze jest ryzyko, że się nie skończy w wyznaczonym terminie. Może się też zdarzyć sytuacja najgorsza z możliwych, kiedy deweloper upadnie, albo po prostu zbierze pieniądze od klientów i zniknie za granicą. Nadal tak bywa.

Jeżeli jednak koniecznie musimy mieć nowe mieszkanie i jesteśmy gotowi kupić je na etapie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4002

Spis treści
Zamów abonament