Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wybierz kraj, bo metody rozliczeń nie zmienisz

27 listopada 2006 | Vademecum Rzeczpospolitej | GL
źródło: Nieznane

ZANIM PODEJMIESZ DECYZJĘ O KIERUNKU WYJAZDU Wybierz kraj, bo metody rozliczeń nie zmienisz O tym, czy i w jakim stopniu wypełnienie zeznania podatkowego przyprawi cię o zawrót głowy, zdecyduje sposób unikania podwójnego opodatkowania w państwie, w którym zarabiasz pieniądze

Polska ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie pozostawia najmniejszych złudzeń: każda osoba mająca rezydencję podatkową w Polsce (a obywatelstwo nie ma tu najmniejszego znaczenia) musi tutaj płacić podatki od całości swoich dochodów. I to bez względu na to, gdzie je uzyskała.

Grunt to rezydencja podatkowa

Wątpliwości co do tego nie pozostawia art. 3 ust. 1 updof, który wyraźnie mówi, iż "osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium RP, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy)". A skoro tak, to tu też - zgodnie z art. 44 ust. 7 updof -powinny zapłacić 19-proc. zaliczkę na podatek dochodowy i złożyć deklarację podatkową. I to nie później niż 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wróciły do kraju, chyba że za granicą przepracowały cały rok.

Uwaga! Każda umowa o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4002

Spis treści
Zamów abonament