Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czytelnicy pytają, "DF" odpowiada

27 listopada 2006 | Vademecum Rzeczpospolitej | AB

Czytelnicy pytają, "DF" odpowiada Na pytania dotyczące rozliczania dochodów w różnych krajach odpowiada Anna Bryńska, radca prawny w Kancelarii Radcy Prawnego.

Korzystniej dopiero od 2007 r.

Jestem w grupie Polaków, którzy wyjechali do pracy w Wielkiej Brytanii. Wielu z nas liczyło na to, że już od nowego roku będzie rozliczało się według korzystniejszej metody. Dużo nadziei zrobiła nam podpisana w wakacje nowa polsko-brytyjska umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Teraz Ministerstwo Finansów dziwi się, że Polacy nie zdawali sobie sprawy z tego, że nowe rozliczenie nie nastąpi tak prędko.

Nowa umowa polsko-brytyjska o zapobieganiu podwójnemu opodatkowaniu wejdzie w życie 1 stycznia 2007 r. i - co istotne - będzie miała zastosowanie do dochodów z pracy uzyskanych dopiero po tej dacie. Ci wszyscy więc, którzy pracowali bądź pracują w Wielkiej Brytanii, będą musieli rozliczyć swoje dochody uzyskane w 2006 r. po staremu, czyli stosując metodę odliczenia podatku, a nie wyłączenia dochodu. O tym warto już teraz pamiętać, aby nie popełnić błędu. Tak naprawdę skutki zawarcia przez nasz kraj nowej umowy będą odczuwane dopiero w 2008 r., gdy Polacy pracujący na Wyspach będą składać zeznanie podatkowe za rok 2007.

Decyduje rezydencja podatkowa

Pracuję w Wielkiej Brytanii, a wcześniej miałem dochody w Polsce. Od pracodawcy mogę wprawdzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4002

Spis treści
Zamów abonament