Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas na zmianę metody w rozliczaniu dochodów w Szwecji

27 listopada 2006 | Vademecum Rzeczpospolitej | GL

POLAK BĘDĄCY CZŁONKIEM RADY NADZORCZEJ MOŻE ROZLICZYĆ OTRZYMANE WYNAGRODZENIE W SKANDYNAWII Czas na zmianę metody w rozliczaniu dochodów w Szwecji Osoby, które pracują w Szwecji, muszą się bardzo pilnować podczas wypełniania zeznania rocznego za rok 2006. Zarobione tam pieniądze będą bowiem po raz pierwszy rozliczali według nowej metody

Wreszcie koniec z proporcjonalnym odliczeniem - odsapną lekarze i pielęgniarki, które ostatnio wyjechały do pracy do Skandynawii. Od początku tego roku zaczęła bowiem obowiązywać nowa polsko-szwedzka umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, która ma zastosowanie do dochodów osiągniętych po 1 stycznia 2006 r. ( DzU nr 26, poz. 193).

Nowa umowa jest korzystniejszą dla naszych rodaków tam zatrudnionych, ponieważ opiera się na metodzie wyłączenia z progresją. W praktyce umożliwia bowiem nieskładanie nawet zeznania podatkowego w polskim urzędzie skarbowym, jeśli osoba pracująca w Szwecji nie uzyskała żadnych dochodów w Polsce. Ci zaś, którzy jakieś dochody mieli, będą musieli złożyć PIT, jednak dochód szwedzki będzie - jak sama nazwa metody wskazuje - wyłączony z opodatkowania w Polsce.

Podczas rozliczania dochodów koniecznie trzeba jednak pamiętać o tym, że pensje, płace i inne podobne wynagrodzenia, jakie otrzymuje za swoją pracę osoba mająca miejsce zamieszkania w państwie będącym stroną tej umowy, będą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4002

Spis treści
Zamów abonament