Arsenał minionych wieków
Słynna mozaika odkryta w Pompejach ukazuje decydujący moment bitwy pod Issos - atak ciężkozbrojnej konnicy macedońskiej, którą prowadzi sam Aleksander, oraz przerażonego Dariusza na rydwanie. Obraz, wzorowany na dziele greckiego artysty, wiernie ukazuje szczegóły ówczesnego uzbrojenia.
Śmiertelnie groźne włóczniePoza dwoma głównymi bohaterami widocznymi na pierwszym planie uwagę przykuwa las długich włóczni, które unoszą się ponad głowami walczących. To sarissy - broń, która pozwoliła armii macedońskiej odnieść wszystkie spektakularne sukcesy, oręż, któremu nie byli się w stanie przeciwstawić ciężkozbrojni greccy hoplici pod Cheroneją, perscy gwardziści pod Gaugamelą czy też słonie Porusa nad Hydaspesem.
Sarissy pojawiły za czasów Filipa II. Sporządzano je z twardego, ale stosunkowo lekkiego drewna dereniowego i zaopatrywano w żelazny grot i zaostrzoną stopkę, która pozwalała wbić drzewce w ziemię, ale także w razie utraty właściwego grotu zadawać ciosy. Długość sariss bywała różna, najdłuższe, w które wyposażeni byli żołnierze falangi macedońskiej pedzetajrowie, mogłydochodzić nawet do ponad 5 m (choć zapewne najczęściej miały ok. 4,5 m), sam grot mierzył niekiedy 0,5 m (taki właśnie znaleziono w trakcie wykopalisk w starożytnej Werginie, w grobie Filipa II).
W warunkach obozowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta