Nowa bitwa pod Wiedniem
Europa jest przede wszystkim przestrzenią geograficzną, która łączy wspólna pamięć historyczną, a dopiero w następnej kolejności unię polityczną. Jeśli jasno nie zdefiniujemy tej przestrzeni i pamięci, klęska całego projektu politycznego będzie nieunikniona.
Podczas obrad konwentu ds. przyszłości Europy oraz późniejszych spotkań konferencji międzyrządowej sprawa chrześcijańskich korzeni Europy z coraz większą mocą pojawiała się w sferze zainteresowania opinii publicznej. Bez wątpienia Jan Paweł II przyczynił się do tego, zabierając po wielokroć głos na ten temat, zwłaszcza w adhortacji apostolskiej Ecclesia in Europa 28 czerwca 2003 r.
Fikcja religijnej neutralnościJest to sprawa kapitalnej wagi: konstytucja europejska mogła być zwarta, krótka i ograniczona do spraw proceduralnych, bez żadnych odniesień do zasad czy wartości. Unia Europejska poradziłaby sobie bez Karty praw podstawowych czy preambuły do konstytucji. Ale decydując się na zredagowanie i ratyfikację tych dokumentów, UE wysłała mocny komunikat. Mógł on stanowić przeciwwagę dla czysto ekonomicznego wizerunku instytucji wspólnotowych, a jednocześnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta