Gdy słońce jest Bogiem
Nieco ponad rok temu Laurie Pycroft, 16-letni chłopiec z miasta Swindon na zachodzie Anglii, przeszedł do historii gestem, który ze smutkiem trzeba chyba uznać za przykład prawdziwej bezkompromisowości naszych czasów. Poszedł mianowicie do sklepu papierniczego, kupił tekturę i pisaki, a następnie sporządził transparent z napisem: "Popieram naukę. Popieram laboratorium w Oksfordzie". Z tak przysposobioną bronią stanął w pojedynkę naprzeciw kilkutysięcznej manifestacji przeciwników budowy laboratorium naukowego w Oksfordzie, w którym jednym ze sposobów testowania leków miały być eksperymenty na zwierzętach.
Pozwólcie nam badaćW ciągu kilku tygodni Laurie Pycroft stał się bohaterem brytyjskich mediów i to nie tylko ze względu na ekscentryczność protestu. Szybko okazało się, że podobnie jak on tysiące Brytyjczyków mają dosyć dyktatu organizacji broniących praw zwierząt i zastraszających ludzi.
Słowo zastraszane jest tu jak najbardziej na miejscu: pierwszy wykonawca laboratorium - firma Montpellier wycofała się bowiem z realizacji projektu, ponieważ jej dyrektorzy i pracownicy zaczęli otrzymywać listy z pogróżkami, a ceny akcji poleciały na łeb na szyję. Plany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta