Tylko budownictwo społeczne uniknie wzrostu VAT
Problem bierze się z tego, że 31 grudnia 2007 r. kończy się wynegocjowany przez Polskę w traktacie akcesyjnym do UE okres, w którym możemy stosować obniżoną 7-proc. stawkę VAT na usługi budownictwa mieszkaniowego. Od tej pory powinna ona wynosić 22 proc. Ponieważ podatek mieści się w cenie lokali oferowanych przez inwestorów, podwyżka stawki oznacza wzrost ceny nowo budowanych mieszkań. Jedynym rozwiązaniem jest przyjęcie definicji budownictwa społecznego, które może być opodatkowane na preferencyjnych zasadach.
Najgorsza jest niepewnośćKłopot ze zmianą stawki VAT dotyczy nie tylko tych, którzy podejmą decyzję o zakupie po wejściu wżycie nowych przepisów, tj. po 1 stycznia 2008 r., ale również tych, którzy zrobili to już wcześniej. Zasadą jest, że ojej wysokości decyduje moment zapłaty.
Obecne ceny nowych mieszkań w dużych miastach sięgają średnio ok. 10 tys. zł za metr kwadratowy. Za lokal o powierzchni 50 mkw. trzeba więc zapłacić ok. 500 tys. zł. Jeśli przyjdzie dopłacić 15 proc. VAT (do stawki 22 proc. zamiast dzisiejszej 7 proc.), to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta