Co zrobić z kursem złotego?
Co zrobić z kursem złotego?
Poza poszukiwaniem kursu równowagi, optymalnego z punktu widzenia przyszłej konwersji na euro, szczególnie ważne się wydaje sformułowanie właściwej strategii kursowej w fazie przedakcesyjnej oraz przyporządkowanie temu celowi szerokiego zakresu działań w sferze makrofinansowej. Wybór odpowiedniego systemu w fazie dochodzenia do UGW pozostaje kwestią otwartą dla poszczególnych państw. Uznaje się bowiem, że nie ma gotowej recepty, jednego uniwersalnego rozwiązania kursowego właściwego dla każdego typu gospodarki. Decyzję w tej sprawie determinują zazwyczaj różnorodne czynniki, m.in. poziom rozwoju i uwarunkowania strukturalne gospodarki, stopień zaawansowania reform, podatność na zewnętrzne wstrząsy koniunkturalne. Mimo wielu przesłanek teoretycznych, przemawiających za stosowaniem łagodnych form sterowania kursem przez dokonywanie korekcyjnych interwencji na rynku walutowym, w Polsce na razie całkowicie się sprawdza polityka czystego floatingu.
Z dzisiejszej perspektywy zmiana reżimu kursowego wydaje się absolutnie niepotrzebna, choć w przyszłości (bezpośrednio przed wejściem do ERM2) nie można wykluczać pośredniej ingerencji władz monetarnych w ścieżkę kształtowania kursu. Do zalecenia aktywnej polityki kursowej należy jednak podchodzić z dużą ostrożnością. Komplikować ją bowiem może wciąż spora luka w precyzyjnym zrozumieniu działania mechanizmu kursowego, zwłaszcza w gospodarkach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta