Jak rozliczyć kaucję zatrzymaną przez kontrahenta
Z tego samego powodu kontrahent nie wykazuje przychodu.
Może jednak zdarzyć się, że nie zwróci kaucji, a wpłacający dokona jej cesji na inny podmiot. Tak było w sprawie opisanej przez czytelnika.
- Spółka z o.o. najęła lokal produkcyjny i stosownie do umowy wpłaciła wynajmującemu kaucję zabezpieczającą spłatę czynszu. Po upływie roku, za zgodą obu stron, umowę rozwiązano. Jednak wynajmujący (także osoba prawna) kaucji nie zwrócił, gdyż postawiony został w stan upadłości. Spółka sprzedała kaucję osobie trzeciej za 50 proc. jej nominalnej ceny. Czy przychód ze sprzedaży jest przychodem podatkowym? Czy można zaliczyć do kosztów cenę nominalną kaucji? - pyta czytelnik DF.
Dobrze, że spółce udało się sprzedać wierzytelność z tytułu kaucji i odzyskać część pieniędzy. Ale może mieć spore wątpliwości przy rozliczeniu podatkowym.
Wpłata do zwrotuKaucja zabezpieczająca jest środkiem zabezpieczenia roszczeń wykorzystywanym przy transakcjach handlowych. Zgodnie ze "Słownikiem języka polskiego PWN" to suma pieniężna wpłacona jako gwarancja dotrzymania zobowiązania i stanowiąca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta