Polityka makroekonomiczna Polski a strefa euro
Polityka makroekonomiczna Polski a strefa euro
To cel zasadniczo samoistny. Wiąże się jednak z integracją europejską, zwłaszcza z budową wspólnego rynku i konwergencją makroekonomiczną w ramach UE, co może prowadzić Polskę do europejskiej Unii GospodarczoWalutowej.
Traktat z Maastricht z 1992 r. o utworzeniu UE zobowiązuje państwa członkowskie do przyjęcia wspólnej waluty – euro.
Przystąpienie do strefy euro wymaga spełnienia wszystkich pięciu restrykcyjnych kryteriów konwergencji makroekonomicznej (trzech monetarnych i dwóch fiskalnych) określonych w traktacie oraz w późniejszym pakcie stabilizacji i wzrostu (The Stability and Growth Pact):
1) średnia roczna stopa inflacji [średnioroczny wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych – HICP] nie powinna być wyższa o więcej niż 1,5 punktu procentowego od przeciętnego wskaźnika odnotowanego w trzech krajach UE o najniższej inflacji,
2) średnia długoterminowa stopa procentowa nie powinna być wyższa o więcej niż 2 punkty procentowe od średniej analogicznych stóp procentowych w trzech krajach członkowskich UE o najniższej inflacji,
3) powinien być utrzymywany stabilny kurs walutowy,
4) deficyt budżetowy nie powinien być wyższy niż 3 procent produktu krajowego brutto,
5) dług publiczny w relacji do PKB nie powinien przekraczać 60 procent.
Każde państwo członkowskie spoza strefy euro opracowuje program...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta