Zamek w miejscu wczesnośredniowiecznego grodziska
Legnica leżała na skrzyżowaniu dwóch ważnych szlaków handlowych. Najpierw był to zapewne gród obronny otoczony wałem drewniano-ziemnym z kilkudziesięcioma budynkami i podgrodziem z kilkuset mieszkańcami.
Wkrótce gród rozbudowano i stał się jednym z ważniejszych na tych terenach. Potwierdza to uczynienie zeń kasztelanii. Szybki rozwój miasta w kolejnych wiekach zaowocował licznymi ważnymi budowlami: kościołami, szpitalem itd. Najokazalszą z nich był jednak wspomniany zamek o iście królewskim przepychu.Został wzniesiony przez Henryka I Brodatego w wyniku przebudowy dawnej drewnianej kasztelanii prawdopodobnie w latach 30. wieku XIII. Niektórzy widzą w tej budowli przejście do kolejnego etapu rozwoju polskiej architektury zamkowej, w którym wczesnośredniowieczne grodziska zaczęły przekształcać się w zamki. Pełniła funkcje obronne, ale również stanowiła centrum...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta