W umowie ramowej może się znaleźć odesłanie do arbitrażu
Oddanie przyszłych sporów pod osąd sądu polubownego może nastąpić tylko na piśmie. Jednak zamieszczenie takiej klauzuli w umowie ramowej może obejmować także późniejsze kontrakty, które nie będą już zawierane w formie pisemnej
To sedno wyroku warszawskiego Sądu Apelacyjnego z 21 września (VI Aca 488/07).Ten ciekawy proceduralny spór może dotyczyć wielu, zwłaszcza stałych, kontraktów z dużymi firmami, z wieloma konkretnymi dostawami towarów bądź usług. Sąd rozstrzygał w sprawie między Krystyną B., prowadzącą Pracownię Analiz Lekarskich w Radomiu, a firmą farmaceutyczną Abbott Laboratories Poland.
Spór między kontrahentami
Kilka lat temu strony zawarły umowę ramową, która dotyczyła sprzedaży właścicielce pracowni analizatora biochemicznego oraz określała zasady współpracy w następnych trzech latach. Współpraca miała polegać w szczególności na zakupie odczynników chemicznych wykorzystywanych przez pracownię przy eksploatacji wymienionego urządzenia. Jednocześnie w umowie zawarto klauzulę na sąd polubowny (Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie). Klauzula kierowała na tę drogę wszelkie spory, które mogą wyniknąć z umowy oraz w związku z nią.Do zakupu...Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta