Zatrudnij niepełnosprawnego, a zyskasz taniego pracownika
Pracodawca może liczyć w całości na zwrot kosztów wynagrodzenia niepełnosprawnego. Jeśli będzie on bezrobotny, starosta zrefunduje 60 proc. wynagrodzenia takiego pracownika, a PFRON dofinansuje je jeszcze w 40 proc.
W ostatnich numerach DOBREJ FIRMY pisaliśmy, że zatrudniając niepełnosprawnego można liczyć na sfinansowanie w 100 proc. kosztów jego wynagrodzenia. Tłumaczyliśmy, że można to osiągnąć, korzystając jednocześnie z refundacji i dofinansowania wynagrodzeń niepełnosprawnych. Wystarczy zatrudnić bezrobotnego, który jest zarejestrowany w urzędzie pracy jako bezrobotny albo poszukujący pracy, a następnie zgłosić go do SOD (system obsługi dofinansowań). Wówczas starosta refunduje 60 proc. wynagrodzenia i składek ZUS niepełnosprawnego, a PFRON dofinansuje wynagrodzenie niepełnosprawnego w 40 proc.Wyjaśniamy różnice między jednym a drugim rodzajem pomocy finansowej. Podstawowe dotyczą:
- adresatów pomocy,
- sposobu wykazania poniesionych kosztów,
- odmiennej procedury ubiegania się o wsparcie,
- dysponentów pieniędzy.
Ile i dla kogo
Ubiegając się o refundację wynagrodzeń i składek ZUS niepełnosprawnego pracownika, pracodawca może liczyć na zwrot 60 proc. poniesionych kosztów. Te pieniądze będzie otrzymywał przez rok od zatrudnienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta