Odpowiedzialność zarządców za długi spółki z o.o.
Rozmowa z prof. Stanisławem Sołtysińskim z Uniwersytetu Adama Mickiewicza, partner w Kancelarii Sołtysiński, Kawecki, Szlęzak
RZ: Czy jest uzasadniona surowa odpowiedzialność członków zarządu spółki z o. o.? Odpowiadają przecież solidarnie wobec jej wierzycieli, jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna. Wykładnia art. 299 kodeksu spółek handlowych ujawnia wiele sprzecznych opinii sądów i przedstawicieli nauki prawa.
Stanisław Sołtysiński: Członek zarządu nie odpowiada, jeśli wykaże, że we właściwym czasie zarząd zgłosił wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczęto postępowanie układowe albo że wniosek nie został zgłoszony nie z jego winy, czy wreszcie, że wierzyciel nie poniósł szkody. Członkowie zarządu ponoszą zatem odpowiedzialność wówczas, gdy nie są w stanie obalić domniemania, że niewszczęcie postępowania upadłościowego wyrządziło szkodę wierzycielowi spółki.
Spółką z o.o. zarządzają często sami wspólnicy, którzy mogą dysponować...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta