Tylko skomplikowana przeróbka nadaje towarowi unijny status
EUROPEJSKI TRYBUNAŁ SPRAWIEDLIWOŚCI Dobieranie używanych towarów według zapotrzebowania klientów nie oznacza, że uzyskują one w wyniku przetworzenia status produktów z UE i korzystają dzięki temu z preferencji celnych
Taki wyrok wydał niedawno Europejski Trybunał Sprawiedliwości w sprawie Euro Tex Textilverwertung GmbH przeciwko Hauptzollamt Duisburg (C-56/06).
Produkty pochodzące z UE
ETS odpowiadał na pytanie prejudycjalne złożone przez sąd w Düsseldorfie, dotyczące prawidłowości dowodów pochodzenia używanej odzieży przedstawianych przy wywozie z Niemiec do Polski. Problem sprowadzał się do rozumienia pojęcia „produkty pochodzące”, oznaczającego, że w grę wchodzą artykuły z państw członkowskich Wspólnoty, korzystające z preferencji celnych.
Zgodnie z art. 2 ust. 1 protokołu nr 4/2000 Rady Stowarzyszenia RP-UE z 29 grudnia 2000 r. za pochodzące z Unii Europejskiej uważane są dwa rodzaje towarów: całkowicie wytworzone w jednym z państw członkowskich i uzyskane we Wspólnocie, ale zawierające materiały, które pochodzą również spoza Unii, pod warunkiem że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta