Moda na polskie konglomeraty finansowe
Radosław Sankowski z Departamentu Analiz Rynkowych Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego
Jednym z ciekawszych zjawisk charakteryzujących współczesny rynek finansowy jest powstawanie konglomeratów finansowych. Zgodnie z definicją wypracowaną pod egidą Komitetu Bazylejskiego już w 1995 r. konglomeratem finansowym jest grupa spółek pod wspólną kontrolą, których działalność w przeważającej mierze polega na świadczeniu istotnych usług w co najmniej dwóch różnych sektorach finansowych. Tradycyjna klasyfikacja rynku finansowego obejmuje przy tym trzy jego zasadnicze filary: bankowy, ubezpieczeniowy i papierów wartościowych (kapitałowy). Na gruncie prawa unijnego obowiązuje węższa definicja konglomeratu finansowego, według której za konglomeraty są uznawane tylko te grupy międzysegmentowe, których elementem jest co najmniej jeden ubezpieczyciel i które spełniają kilka dodatkowych przesłanek.
Globalne doświadczenia
Różnice definicyjne nie zmieniają istoty konglomeratu finansowego jako fenomenu ekonomicznego, którego rosnąca rola, w połączeniu z równolegle zachodzącym zjawiskiem bancassurance (w tym oferowaniem produktów mieszanych), przyczynia się do systematycznego zacierania się dotychczasowego podziału...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta