Arsenał minionych wieków
Wojna 1967 roku nazywana jest błyskawiczną (Blitzkrieg). Pierwszoplanowe role odegrały w niej samoloty i czołgi.
Zaraz po zakończeniu II wojny światowej rozpoczęto projektowanie i wdrażanie do seryjnej produkcji nowych wozów bojowych, zwłaszcza uniwersalnych czołgów średnich.
Radzieckie T–54 i T–55
W arsenale państw arabskich znajdowały się przede wszystkim radzieckie T-54 i T-55 (obok archaicznych już T-34). T-54 powstał w połowie lat 40., jego niezaprzeczalnie największym wówczas atutem było uzbrojenie – armata 100 mm stabilizowana w płaszczyźnie pionowej. Kadłub czołgu podzielony był na trzy przedziały – kierowania (z przodu po lewej stronie), bojowy w części środkowej i napędowy z tyłu, koła nośne zawieszone zostały na wałkach skrętnych, załogę stanowiło czterech ludzi.
12-cylindrowy wysokoprężny chłodzony cieczą silnik o mocy 520 KM umieszczony został poprzecznie względem osi kadłuba. Dużą zaletą czołgu było ukształtowanie płyt pancernych (co było już normą w wozach radzieckich od czasów T-34), dzięki czemu tzw. grubość sprawdzona (w przeliczeniu na płyty ustawione pionowo) wynosiła z przodu wieży 203 mm, a z przodu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta