Klęska Egiptu na froncie synajskim
Sukcesy izraelskiego lotnictwa zasadniczo wpłynęły na przebieg działań na lądzie. Kiedy 5 czerwca Izraelczycy rozpoczęli natarcie na Synaju, jednostki egipskie nie miały osłony samolotów, wsparcia i danych z rozpoznania powietrznego.
Pierwsza z wojskami egipskimi zwarła się dowodzona przez gen. Tala Grupa Północna. Jej zadaniem było zdobycie bazy El-Arisz bronionej przez egipską 7. Dywizję Piechoty. Tal dwoma brygadami zaatakował skrzydłowe pozycje egipskie w Chan Junis, które związały przeciwnika walką. W tym czasie inna izraelska brygada pancerna obeszła od południa egipskie pola minowe i przedostała się na tyły obrony. Wówczas oddziały szturmujące Chan Junis wzmocniły nacisk na pozycje egipskie. Obrona pękła. Część żołnierzy egipskich poddała się, a reszta rozpierzchła w okolicy.
Izraelczycy natychmiast skierowali wojsko wzdłuż brzegu morza na Rafah. Miejscowość ta była również celem uderzenia brygady pancernej nacierającej z południa. Bój był zacięty, ale Egipcjanie nie zdołali dotrzymać pola oddziałom izraelskim i o godz. 18 Rafah padło, a zgrupowanie broniące Strefy Gazy zostało okrążone.
Wcześniej gen. Tal skierował odwodową brygadę piechoty na El-Arisz. Współdziałała ona z oddziałami nacierającymi wzdłuż wybrzeża. W nocnych walkach umocnienia El-Arisz zostały przełamane i o świcie Izraelczycy zdobyli ten ważny węzeł oporu. Sukces osiągnięty na kierunku nadmorskim sprawił, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta