Dla działalności gospodarczej każdy musi znaleźć odpowiednią formę
Kto zakłada firmę, musi się zdecydować, jaką postać prawną jej nadać. Do wyboru są między innymi różnego rodzaju spółki
Trudno powiedzieć, która spółka jest tańsza, a która droższa. Wszystko zależy od tego, co wspólnicy do niej wnoszą. Wiele opłat liczonych jest bowiem w zależności od wartości wkładu. Jeśli wkład jest duży, i opłaty wyższe. I odwrotnie – niewielkie wkłady to niższe koszty powstania spółki. Dlatego, oceniając, ile wspólnicy muszą wydać na swoją nową firmę, będziemy się starali za punkt wyjścia przyjmować wartości minimalne.
Nie zawsze też łatwo określić, która spółka najlepiej nadaje się dla konkretnej działalności. Kodeks spółek handlowych nie ogranicza możliwości wykonywania działalności gospodarczej. Zgodnie z jego przepisami każda spółka z wyjątkiem partnerskiej może wziąć się do dowolnego biznesu.
Czasem pewne obostrzenia wynikają z przepisów szczególnych. Dotyczy to np. spółek akcyjnych. Przykładowo giełdę papierów wartościowych czy biuro informacji gospodarczej można prowadzić tylko w formie spółki akcyjnej. Dla małych i średnich przedsiębiorców ograniczenia te na ogół nie będą jednak miały żadnego znaczenia.
Cywilna
W zamyśle współczesnych legislatorów spółka cywilna jest wymarzona dla drobnych rzemieślników, małych firm rodzinnych itp. przedsięwzięć. W żadnym wypadku nie jest stworzona do realizacji dużych, długoterminowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta