Kiedy komornik odpowiada osobiście
Poszkodowany może żądać naprawy szkody od komornika sądowego, ale musi podać w pozwie jego personalia
Dlatego osoba występująca przeciwko komornikowi o odszkodowanie powinna wymienić go w pozwie z imienia i nazwiska. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 27 marca 2008 r.
Ogólne wskazanie, że chodzi o komornika danego rewiru, nie wystarczyło zdaniem Sądu Najwyższego także wówczas, gdy ustawa z 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji, określając w art. 17 tytuł, jakiego używa komornik, nie wymagała podawania jego imienia, nazwiska i adresu kancelarii. Taki obowiązek istnieje od 12 grudnia 2007 r.
Akcje na licytacji za 1/10 wartości
Sprawę, której dotyczy wyrok, wszczął Jan B. Początek jej dały dwa wyroki zasądzające od niego znaczne kwoty na rzecz upadłego potem Towarzystwa Ubezpieczeń Westa. W 2000 r. na wniosek tej firmy komornik Rewiru III przy Sądzie Rejonowym dla Łodzi Widzewa, Czesław B. najpierw zajął tytułem zabezpieczenia powództwa, a następnie w ramach egzekucji wbrew przepisom sprzedał na licytacji – po 18 zł za akcję – 5 tys. należących do Jana B. akcji Towarzystwa Ubezpieczeń Polonia. Rzeczywista wartość każdej akcji – jak ustalił potem sąd I instancji –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta