Zdyscyplinuj dłużnika, wpisując go do rejestru
Umieszczanie dłużników firmy w oficjalnych rejestrach to dobry sposób na odzyskanie należności, także tych od dawna przedawnionych. Nie jest jednak wcale tani
Oficjalne rejestry to biura informacji gospodarczej (w skrócie BIG). Podstawa prawna ich funkcjonowania to ustawa z 14 lutego 2003 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych (DzU nr 50, poz. 424 ze zm.).
Obecnie działają trzy takie biura – Krajowy Rejestr Długów (KRD), InfoMonitor i Europejski Rejestr Informacji Finansowej (ERIF). Idea polega na tym, że przedsiębiorcy mogą w nich umieszczać informacje o swoich kontrahentach – są one dostępne dla innych uczestników rynku, którzy chcą zweryfikować wiarygodność potencjalnego partnera biznesowego. Wpisanie dłużnika do rejestru ma zmusić go do spłaty zadłużenia.
Z badań prowadzonych przez KRD wynika, że jest to działanie skuteczne. Aż 85 proc. dłużników spłaca swoje zaległości już po otrzymaniu ostrzeżenia, że trafią do BIG, albo tuż po ich wpisaniu do rejestru.
Uwaga! Na rynku od czasu do czasu pojawiają się firmy używające podobnych nazw jak biuro informacji gospodarczej. Nie są one jednak oficjalnymi rejestrami dłużników – bo nazwa ta jest zastrzeżona – ale np. firmami windykacyjnymi, wywiadowniami gospodarczymi.
Wbrew pozorom nie jest też takim rejestrem Biuro Informacji Kredytowej, które działa na podstawie przepisów prawa bankowego. Nie należy również biur informacji gospodarczej mylić z rejestrem dłużników niewypłacalnych działającym w ramach Krajowego Rejestru Sądowego....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta