Ustawa z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych z praktycznym komentarzem
Rozdział pierwszy
Przepisy ogólne
Art. 1. [DEFINICJA ZWIĄZKU] 1. Związek zawodowy jest dobrowolną i samorządną organizacją ludzi pracy, powołaną do reprezentowania i obrony ich praw, interesów zawodowych i socjalnych.
2. Związek zawodowy jest niezależny w swojej działalności statutowej od pracodawców, administracji państwowej i samorządu terytorialnego oraz od innych organizacji.
3. Organy państwowe, samorządu terytorialnego i pracodawcy obowiązani są traktować jednakowo wszystkie związki zawodowe.
Komentarz: Przepisy te definiują związek zawodowy. Jest nim:
- dobrowolna, samorządna i niezależna organizacja „ludzi pracy”,
- reprezentująca i broniąca ich praw, interesów zawodowych i socjalnych.
Tylko takie zrzeszenie może być zarejestrowane jako związek zawodowy.
Dobrowolność, samorządność i niezależność składają się na fundamentalną wartość demokratycznego ustroju pracy, jaką jest wolność związkowa. Art. 1 ustawy potwierdza i konkretyzuje wolność związkową, którą ustanawia art. 12 i art. 59 ust. 1 Konstytucji RP. Pierwszy z tych przepisów zapewnia wolność tworzenia i działania związków zawodowych, drugi – wolność zrzeszania się w nich.
Przed wejściem w życie konstytucji i ustawy gwarantem wolności związkowej była ratyfikowana przez Polskę konwencja Międzynarodowej Organizacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta