Rząd chce ograniczyć długotrwałe areszty
Bezzasadne przetrzymywanie w celach kosztowało już państwo miliony złotych odszkodowań. Zbyt długie pobyty w areszcie wytyka nam Komisja Europejska
Szybkie zmiany w procedurze karnej wymógł na nas Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, a właściwie jego pytanie skierowane do polskiego rządu. Trybunał pytał o bezzasadne przewlekłe areszty wobec podejrzanych. Rząd przygotował więc projekt zmian w procedurze karnej.
Od początku z obrońcą
Zatrzymanego trzeba będzie natychmiast pouczyć o przysługujących mu prawach, w tym o prawie do skorzystania z pomocy adwokata.
– Zdarza się, że zatrzymany nie wie, że już na tym etapie postępowania ma prawo do profesjonalnego pełnomocnika – tłumaczy propozycję sędzia Sławomir Różycki z Ministerstwa Sprawiedliwości.
Sądy będą musiały szybciej rozpatrywać zażalenia na zastosowanie tymczasowego aresztowania. Dziś kodeks każe im to robić niezwłocznie, w projekcie daje się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta