Obligacje przychodowe będą bezpieczniejsze
Ustawa o obligacjach nie chroni wystarczająco inwestorów. Związek Banków Polskich zaproponował więc Ministerstwu Finansów zmianę przepisów, aby taką ochronę zapewnić – m.in. wprowadzenie instytucji zgromadzenia obligatoriuszy
Pierwsze dwa programy emisji obligacji przychodowych należące do Miejskich Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Bydgoszczy i Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Łódź sp. z o.o. pojawiły się pięć lat po nowelizacji ustawy o obligacjach, czyli w 2005 roku. Jak do tej pory stanowią one eksperyment na naszym rynku, ponieważ w ślad za nimi nie poszły kolejne firmy.
Wcześniejsze nieudane próby tłumaczono skomplikowaną procedurą oraz trudnościami z prognozowaniem przychodów z inwestycji. Firmy prekursorki pokonały te bariery, a przy okazji doświadczenia ich oraz banków pozwoliły zweryfikować w praktyce ten instrument.
Potrzebne dodatkowe zabezpieczenia
Jak twierdzi Jacek Dąbrowski z banku Pekao SA, zasadnicze znaczenie dla inwestorów ma ryzyko związane ze spłatą obligacji, ponieważ koszt inwestycji jest wysoki, a przychody stosunkowo niskie. Dlatego w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta