Organy zbędne nie zanikają
Ludzki organizm to nie tylko sprawna maszyneria nastawiona na przeżycie. Badania pokazują, że nasze ciała to w dużej mierze składowiska narządów od dawna do niczego niepotrzebnych. Czy rzeczywiście? Niektóre ich funkcje są dość zaskakujące
Ludzki organizm zgromadził pokaźną kolekcję reliktów naszej zwierzęcej przeszłości. Naukowcy nazywają je organami zanikającymi. Problem w tym, że te części ciała wcale zaniknąć nie chcą, mimo zupełnej nieprzydatności.
Wyrostek robaczkowy
Jest to podłużna zaślepiona cewka wyrastająca z jelita grubego. U naszych przodków umożliwiała trawienie celulozy. Nadal pełni taką funkcję u niektórych małp i królików. U mięsożerców przydatność wyrostka jest dyskusyjna, zwłaszcza że ma brzydki zwyczaj zatrzymywać treści pokarmowe, co wywołuje stany zapalne. Jest to więc organ szkodliwy i zbędny.
Czy na pewno? Dr Bill Parker z Duke University w USA uważa, że nabłonek wyściełający wnętrze wyrostka odgrywa rolę przechowalni pożytecznych bakterii jelitowych, które usprawniają procesy trawienne.
Mięśnie podnoszące włosy na ciele
U ptaków te maleńkie mięśnie wywołują stroszenie piór, u ssaków – jeżenie sierści w obronie przed zimnem lub zagrożeniem. U ludzi podnoszenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta