W ramach procedury upadłościowej
Skutki licytacji nieruchomości
W ramach procedury upadłościowej
Licytacje publiczne stają się stałą praktyką sprzedaży nieruchomości w ramach procedur upadłościowych i są jedną ze skuteczniejszych metod likwidacji masy upadłościowej wyodrębnionej z majątku upadłego podmiotu gospodarczego.
Uchwała Sądu Najwyższego z 26 kwietnia 1995 r. (sygn. akt III CZP 37/ 95) sformułowała reguły wynikające z planu podziału sumy uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości w trybie licytacyjnym. Zdaniem SN: "1. Plan podziału ceny uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości przez licytację publiczną może obejmować wyłącznie wierzytelności skutecznie przez wierzyciela upadłego zgłoszone i wciągnięte na ustaloną listę wierzytelności (art. 150 i nast. pr. upadł. ).
2. Na podstawie art. 1025 § 1 pkt 3 k. p. c. w zw. z art. 118 § 2 pr. upadł. , zaspokojeniu -- w kolejności odpowiadającej przysługującemu im pierwszeństwu -- podlegają wszystkie, objęte postępowaniem upadłościowym, podatki i inne należności, do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta