Bunt warstwy średniej
Czescy lekarze reprezentacją niezadowolonych
Bunt warstwy średniej
Instytut Socjologii Czeskiej Akademii Nauk oraz Ośrodek Badań Opinii Publicznej (STEM) opublikowały w styczniu br. informację o nastrojach panujących w społeczeństwie czeskim. Jeśli przed czterema laty 60 procent Czechów deklarowało entuzjastyczne poparcie dla gospodarki wolnorynkowej, to w roku 1995 praw wolnego rynku broniło już tylko 34 procent obywateli. Według socjologów ludzie przestają tolerować pogłębiające się różnice w zarobkach pomiędzy sektorem prywatnym a tzw. warstwą średnią, która stanowi największą grupę społeczną.
Czesi oprzytomnieli
Socjolog Petr Mateju, który zajmował się analizą wyników badań, stwierdził, że w 1991 roku za bezwarunkowym przekształceniem gospodarki socjalistycznej w wolnorynkową opowiadało się 60 procent Czechów, a 29 procent popierało ją również, zgłaszając jednak pewne zastrzeżenia. W sumie prawie 90 procent społeczeństwa było za kapitalizacją czeskiej gospodarki. Najnowsze badania wskazują, że liczba osób akceptujących kapitalizm pod pewnymi warunkami stale w Czechach wzrasta i sięga już 44 procent, podczas gdy entuzjastów wciąż ubywa.
W społeczeństwie dokonują się przewartościowania, od których będzie zależał nie tylko wynik nadchodzących wyborów parlamentarnych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta