Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najważniejsze zmiany w kodeksie pracy

03 lutego 1996 | Prawo | ŻS

Przed podpisem prezydenta

Najważniejsze zmiany w kodeksie pracy

Potrzebny jest już tylko podpis Prezydenta RP, by rozpatrywany przez parlament przez kilkanaście miesięcy projekt zmian wkodeksie pracy stał się obowiązującym prawem. W piątek Sejm rozpatrzył poprawki zaproponowane przez Senat i ostatecznie uchwalił tekst noweli.

Za najistotniejsze nowe uregulowania uważa się na ogół:

* Zniesienie dotychczasowych różnic w przepisach dotyczących uspołecznionych i nieuspołecznionych zakładach pracy. Wprowadzenie jednolitej definicji pracodawcy. Jest nim "jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudnia pracowników".

* Przepisy antydyskryminacyjne włączone do art. 11 kodeksu: "Pracownicy mają równe prawa z tytułu jednakowego wypełniania takich samych obowiązków, dotyczy to w szczególności równego traktowania mężczyzn ikobiet w dziedzinie pracy"; "Jakakolwiek dyskryminacja w stosunkach pracy, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, narodowość, przekonania, zwłaszcza polityczne lub religijne oraz przynależność związkową -- jest niedopuszczalna", a także uczynienie z obowiązku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 664

Spis treści
Zamów abonament