Kłopoty z pachołkami
Struktury podległości
Kłopoty z pachołkami
Tomasz Stańczyk
Skrót PPR bywał rozwijany nie tylko jako Polska Partia Robotnicza. Tłumaczono go także jako Płatne Pachołki Rosji. Podporządkowanie PPR-utowarzyszom sowieckim było oczywiste. Tom dokumentów, zgromadzonych lub wytworzonych w instancji KC WKP(b) zajmującej się sprawami polskimi, nosi trafny tytuł "Struktury podległości". W dokumentach tych znajdują się także argumenty dla autorów powiedzenia o "płatnych pachołkach". Dokumenty pokazują jednak również niezadowolenie z polskich komunistów, którzy potrafili zachowywać się niezgodnie z oczekiwaniami swych moskiewskich protektorów i okazywać pewną niezależność. Być może, na Kremlu podejrzewano nawet, że chcą stać się zupełnie pachołkami czegoś innego, na przykład reakcji lub imperializmu.
W styczniu 1944 roku Georgi Dymitrow, kierownik Wydziału Informacji Międzynarodowej WKP(b) pisał do Wiaczesława Mołotowa, że kadr pochodzenia polskiego jest bardzo mało. Nie musiał dodawać, że najlepsze komunistyczne kadry zostały wymordowane na polecenie Stalina. Centralne Biuro Komunistów Polskich będzie stosunkowo słabe -- stwierdzał Dymitrow, przekazując adresatowi zaproponowany przez siebie jego skład: Stanisław Radkiewicz, Wanda Wasilewska, Karol Świerczewski, Aleksander Zawadzki, Jakub Berman. Kiedy owo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta