Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Almanzor z garstką rycerzy

03 lutego 1996 | Plus Minus | AK

Słownik pseudonimów drugiego obiegu

Almanzor z garstką rycerzy

Andrzej Kaczyński

Tytułowym "Almanzorem" był Adam Chajewski, redaktor jednego z lepiej zakonspirowanych podziemnych czasopism, "Niepodległości", posługujący się oprócz tego jeszcze czterdziestoma (rekordowa liczba) pseudonimami i kryptonimami. Zaś "garstka rycerzy" podziemia wydawniczego nie była wcale taka mała; słownik pseudonimów "Kto był kim w drugim obiegu" rozszyfrował mniej więcej trzy tysiące podpisów używanych przez około tysiąc dwustu autorów.

Słownik powstał w pracowni bibliograficznej Instytutu Badań Literackich PAN, dzięki pracy czterech -- jak je nieco żartobliwie nazwał w felietonie Smecz (Tomasz Jastrun) w paryskiej "Kulturze" -- "naukowych niewiast": Cecylii Gajkowskiej, Joanny Król, Ireny Stemplowskiej oraz Dobrosławy Świerczyńskiej. To określenie warto tu zacytować z całą powagą, bowiem tylko naukowy warsztat, w połączeniu z upartą dociekliwością, pozwolił im na opanowanie konspiracyjnej materii, z natury tajemniczej, a w dodatku mocno zabałaganionej.

Próby jej uporządkowania (w końcu w drugim obiegu udzielała się niemała liczba naukowców, historyków i polonistów, znających nie tylko wartość bibliografii, ale także srogą cenę, jaką trzeba zapłacić za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 664

Spis treści
Zamów abonament