Almanzor z garstką rycerzy
Słownik pseudonimów drugiego obiegu
Almanzor z garstką rycerzy
Andrzej Kaczyński
Tytułowym "Almanzorem" był Adam Chajewski, redaktor jednego z lepiej zakonspirowanych podziemnych czasopism, "Niepodległości", posługujący się oprócz tego jeszcze czterdziestoma (rekordowa liczba) pseudonimami i kryptonimami. Zaś "garstka rycerzy" podziemia wydawniczego nie była wcale taka mała; słownik pseudonimów "Kto był kim w drugim obiegu" rozszyfrował mniej więcej trzy tysiące podpisów używanych przez około tysiąc dwustu autorów.
Słownik powstał w pracowni bibliograficznej Instytutu Badań Literackich PAN, dzięki pracy czterech -- jak je nieco żartobliwie nazwał w felietonie Smecz (Tomasz Jastrun) w paryskiej "Kulturze" -- "naukowych niewiast": Cecylii Gajkowskiej, Joanny Król, Ireny Stemplowskiej oraz Dobrosławy Świerczyńskiej. To określenie warto tu zacytować z całą powagą, bowiem tylko naukowy warsztat, w połączeniu z upartą dociekliwością, pozwolił im na opanowanie konspiracyjnej materii, z natury tajemniczej, a w dodatku mocno zabałaganionej.
Próby jej uporządkowania (w końcu w drugim obiegu udzielała się niemała liczba naukowców, historyków i polonistów, znających nie tylko wartość bibliografii, ale także srogą cenę, jaką trzeba zapłacić za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta