Kary za dzielenie po równo
Fundusz socjalny
Kary za dzielenie po równo
Sejm przegłosował 2 lutego pięć z sześciu zaproponowanych przez Senat poprawek do uchwalonej 30 listopada 1995 r. nowelizacji ustaw: o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, o organizacji pracodawców oraz o wprowadzeniu częściowej odpłatności za koszty wyżywienia i zakwaterowania w sanatoriach uzdrowiskowych. Ustawa wymaga jeszcze podpisu prezydenta.
Dokonana w wyniku inicjatywy poselskiej nowelizacja ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych jest korektą podyktowaną doświadczeniami dwuletniego jej stosowania. Uściśla definicję kilku nie dość ostrych pojęć, rozszerza niektóre przepisy i dodaje jeden, który dyscyplinuje gospodarowanie funduszem oraz wprowadza sankcje za niestosowanie się do określonych w niej zasad.
Przypomnijmy: fundusz świadczeń socjalnych tworzony jest we wszystkich zakładach pracy; od 1 stycznia 1996 r. także w małych, zatrudniających do pięciu pracowników. Przeznaczony jest na finansowanie działalności socjalnej dla osób uprawnionych oraz na utrzymanie zakładowych obiektów socjalnych. Tworzy się go zcorocznego odpisu podstawowego naliczanego w wysokości 37, 5 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce na każdego zatrudnionego, z możliwością powiększania do 50 proc. średniej płacy w zakładach ze szczególnie uciążliwymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta