Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Piętno ognistej kuli

03 lutego 1996 | Nauka i Technika | TW

Dziesięć lat temu eksplodował "Challenger"

Piętno ognistej kuli

Tadeusz Wójciak z Buffalo

NASA chciała uniknąć jeszcze jednej porcji krytycznych tytułów w prasie, że znowu nie doszło do startu. Prezydent Ronald Reagan liczył na start wahadłowca z nauczycielką wśród załogi, co pragnął wykorzystać w swym rychłym dorocznym Raporcie o Stanie Państwa. W takich okolicznościach wystartować miał do swego ostatniego lotu prom kosmiczny "Challenger". Było to przed dziesięcioma laty.

Tragedia "Challengera" symbolizowana makabrycznych rozmiarów ognistą kulą, którą cały świat oglądał na ekranach telewizorów i na okładkach magazynów ilustrowanych, odcisnęła się w świadomości, zwłaszcza tych, którzy uczestniczyli w przygotowaniach do startu. Byli wśród nich menedżerowie iinżynierowie przygotowujący wahadłowca do lotu oraz rodziny siedmiorga członków jego załogi. A także niemal cały kraj; roześmianą siódemkę Ameryka znała doskonale z licznych reportaży o przygotowaniach do lotu: komandor Dick Scobee, pilot Mike Smith, astronauci Ron McNair, Ellison Onizuka, Judy Resnik, Greg Jarvis oraz Christa McAuliffe, nauczycielka historii w Concord High School, w stanie New Hempshire. To właśnie dla niej grupa uczniów trzeciej klasy, w tym jej własne dzieci, pod opieką...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 664

Spis treści
Zamów abonament