Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wielkie liczenie nietoperzy

03 lutego 1996 | Nauka i Technika | KF

Wielkie liczenie nietoperzy

Polskę zamieszkuje 21 gatunków nietoperzy. Najrzadsze z nich to podkowiec duży, borowiec olbrzymi oraz najbardziej zagrożone: podkowiec mały i nocek orzęsiony. Żywią się owadami. W temepraturze niższej od plus 10 st. Czapadają na okres zimy w hibernację. Śpią uczepione sufitów, głową w dół. Poruszają się dzięki umiejętności wysyłania, a następnie odczytywania ultradźwięków odbitych od otoczenia. Wszystkie polskie gatunki są objęte ochroną.

W całym kraju trwa akcja spisu nietoperzy. Jej celem jest rozpoznanie liczebności i rozmieszczenia tych tajemniczych, latających ssaków.

W akcji biorą udział zawodowi chiropterologowie jak i amatorzy. Wyruszyli do najbardziej niedostępnych miejsc, które nietoperze upodobały sobie na zimowy sen: jaskiń, starych kopalń, schronów, bunkrów, fortów, piwnic, tuneli, a także strychów, zamkowych baszt i kościołów. Bardzo lubianym przez nietoperze schronieniem jest architektura drewniana. Do części kryjówek chiropterologom nie uda się dotrzeć, np. do dziupli drzew, studni i zwierzęcych nor.

Centrum Informacji Chiropterologicznej PAN w Krakowie od 9 lat organizuje akcje liczenia nietoperzy. Prof. Bronisław Wojciech Wołoszyn, kierownik CIC uważa, że kompleksowe, wieloletnie badania tych ssaków są konieczne w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 664

Spis treści
Zamów abonament