Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samotność, ból i grzech

03 lutego 1996 | Plus Minus | AF

"Opowieści galicyjskie" Andrzeja Stasiuka

Samotność, ból i grzech

Czy ciągle jeszcze należy przedstawiać Andrzeja Stasiuka? Zwłaszcza teraz, po nagrodzie Fundacji im. Kościelskich, którą w tym roku otrzymał? Przecież wszyscy go już znają. .. Debiutancki zbiór opowiadań "Mury Hebronu" wzbudził kontrowersje swoją więzienno-erotyczną tematyką. Powieść "Biały kruk" (1994) została uznana za jedno z najciekawszych dokonań prozatorskiego pokolenia 30-latków. Po drodze był jeszcze tomik "Wiersze miłosne i nie". Dzięki tym książkom, urodzony w 1960 r. , Stasiuk zaistniał już w krytycznoliterackim obiegu i czytelniczej świadomości. Dodajmy: odnalazł w nich całkiem poczesne miejsce.

A przecież początek, wydanych właśnie przez Znak, "Opowieści galicyjskich" nie oszałamia. W pierwszych opowiadaniach z tego zbioru, zderzenie siermiężnego świata bohaterów -- rolników, drwali, milicjanta, żyjących gdzieś w Bieszczadach czy Beskidzie -- z intelektualnym stylem narracji sprawia wrażenie niemożności dokonania wyboru między opowiadaniem a socjologizującym czy kulturoznawczym esejem. Czytając o "civitas PGR-u", o tym, że w "Józka zstąpił duch Raymonda Roussela i zaczął dyktować przez jego usta jakiś łatany, cerowany Locus Solus" ma się wrażenie, jakby pisarz niepotrzebnie mrużył do nas oko,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 664

Spis treści
Zamów abonament