Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Coraz więcej książek na świecie

07 lutego 1996 | Kultura | ŁG

Polska poza czołówką

Coraz więcej książek na świecie

Polski rynek książki na tle wysoko rozwiniętych krajów wygląda słabo. Obroty naszych wydawców są blisko 70 razy mniejsze niż w Stanach Zjednoczonych, a wydatki obywateli przeszło 20 razy niższe niż w Niemczech. Nie tylko pozostajemy w tyle za krajami, które mają większą liczbę mieszkańców i stabilną gospodarkę, ale także np. za mieszkańcami Węgier, którzy wydają rocznie na książki dwa razy więcej od nas.

Produkcja wydawnicza w ostatnich latach na całym świecie rośnie. Wydaje się, że głównym tego źródłem są zmiany technologiczne związane z komputerowym łamaniem tekstu, co z jednej strony znacznie obniża koszty wyprodukowania książki, z drugiej przyspiesza cały cykl wydawniczy. Ponieważ w wydanie książki nie trzeba dziś dużo inwestować, powstaje coraz więcej małych, wyspecjalizowanych oficyn, które produkują po kilka tytułów rocznie. Jednocześnie stale powiększa się udział w obrotach i liczbie wydanych tytułów wielkich firm, jak Bertelsmann czy Larousse. Podobne procesy, choć na mniejszą skalę, zaobserwować możemy w Polsce.

Z publikowanego przez nas niedawno rankingu wydawców wynika, że ponad połowę obrotów na polskim rynku książki wypracowuje zaledwie 10 wydawnictw....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 667

Spis treści

Raporty

Media, Internet

Zamów abonament