Zimowe Bieszczady
Noclegi od 6 do. .. 200 zł
Zimowe Bieszczady
Mają zaległości w poznaniu tej krainy turyści górscy, ale mają również nasi naukowcy i badacze -- tak pisał Władysław Krygowski we wstępie do pierwszego wydania przewodnika po Bieszczadach. Góry przeżyły liczne spory na temat ich zagospodarowania, zwłaszcza w latach gigantomanii -- budowy olbrzymich chlewni i farm. Choć od tamtych lat zmieniło się tu wiele i góry przecięły dwie obwodnice: duża (143 km) i mała (96 km) , powstały liczne hotele, schroniska itd. , to jednak sama nazwa Bieszczady kojarzy się z dzikością, niedostępnością.
Same Bieszczady znane są już od 1269 roku, a ich nazwa ma przypuszczalnie pochodzenie węgierskie. Gdyby spytać o najczęstsze skojarzenia z Bieszczadami -- padnie niewątpliwie odpowiedź: połoniny, buki i cerkiewki. Tak, wielką atrakcją są połoniny, górskie hale znajdujące się powyżej granicy lasów, która sięga 1000 mn. p. m. Połonina Caryńska ma długość 5 km i trzy wierzchołki: 1234, 1297 i 1245 mn. p. m. Wysokość 1253 mn. p. m. osiąga Połonina Wetlińska. Zachwycał się tymi grzbietami Wincenty Pol, pisząc w 1851 r. "Pieśń o ziemi naszej", podziwiał je Aleksander Fredro.
A bieszczadzkie buki? Te również znalazły się w poezji i piosenkach. Zajmują ponad...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta