Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zbycie członkostwa w spółce cywilnej

07 lutego 1996 | Prawo | JN

Zbycie członkostwa w spółce cywilnej

Jerzy P. Naworski

Problematyka spółki cywilnej jest coraz częściej przedmiotem zainteresowania judykatury. Świadczy o tym choćby tylko liczba uchwał Sądu Najwyższego, będących wykładnią normujących ją przepisów.

Ogromny rozwój tej dogodnej formy prowadzenia działalności gospodarczej spowodował, że spółka cywilna nie mieści się już w ciasnym gorsecie regulacji zawartych w tytule XXXI księgi trzeciej kodeksu cywilnego (art. 860--875) .

Fragmentaryczność i abstrakcyjność rozwiązań kodeksu cywilnego, choćby w porównaniu z kodeksem zobowiązań, który spółce poświęcał aż czterdzieści pięć artykułów, ma jednak tę zaletę, iż wymusza inicjatywę i pomysłowość przy dokonywaniu czynności prawnych dotyczących spółki cywilnej.

Jak wiadomo, strony zawierające umowę spółki cywilnej tworzą w zasadzie niezmienny skład osobowy, inaczej niż w kapitałowych (z o. o. i akcyjnych) , w których zbycie udziału i akcji przenosi na nabywcę nie tylko udział majątkowy, lecz również członkostwo, obejmujące prawa i obowiązki wynikające z należenia do spółki.

Zmiana składu osobowego spółki cywilnej jest oczywiście możliwa. Ustawodawca przewiduje przecież w art. 869 k. c. prawo wspólnika do wystąpienia ze spółki w następstwie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 667

Spis treści

Raporty

Media, Internet

Zamów abonament