"Pakiet 2000" --pierwsze refleksje
Tylko utrzymanie twardej polityki pieniężnej i budżetowej daje nam szansę na ochronę tego, coudałosięosiągnąćprzezostatnie 6 latina rozwiązanie tych problemów, których dotąd rozwiązać się nie udało.
"Pakiet 2000" --pierwsze refleksje
Opublikowany 31 stycznia w "Rzeczpospolitej" dokument zatytułowany "Pakiet 2000" jest programem zmian systemu podatkowego i deklaracją intencji dotyczących polityki makroekonomicznej, proponowanej przez ministra finansów na okres najbliższych pięciu lat. Jest to dokument ważny i zasługujący na to, by stał się przedmiotem poważnej dyskusji.
Dyskusja taka jest konieczna choćby dlatego, że widać już, iż "Pakiet 2000" jest programem autorskim, a niewątpliwą ciekawostką jest fakt, że krytyczne głosy na temat "Pakietu" -- i to głosy pochodzące od polityków związanych zobecnym rządem -- dotarły do tak zwanej szerokiej publiczności zanim jeszcze "Pakiet 2000" został opublikowany. Mam do "Pakietu" bardzo liczne zastrzeżenia -- im ten artykuł jest głównie poświęcony -- ale pozycje, zjakich założenia polityki makroekonomicznej ujęte w "Pakiecie 2000" zostały zaatakowane, budzą grozę. Mniej lub bardziej zakamuflowane wezwania do rozluźnienia polityki pieniężnej ibudżetowej, i "aktywnej roli rządu" w zarządzaniu gospodarką odbieram jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta