Świat przyjeżdża do Szydłowca
Świat przyjeżdża do Szydłowca
Rozmowa z dr. Marcelim Cyrkiewiczem , autorem 26 patentów, laureatem konkursu wynalazczego na rozwiązania w dziedzinie ochrony środowiska
Czy to prawda, że z fosfogipsów, paskudnych odpadów zalegających tysiące hektarów placów składowych na świecie, można zrobić coś pożytecznego?
Na razie tylko nam się to udało, choć wielu specjalistów na świecie zajmuje się tą tematyką. Fosfogipsy przerabiamy na masy posadzkowe i powłokowe. W Szydłowcu pod Radomiem już pracuje prototypowa instalacja do wykorzystania polskich fosfogipsów. Zakład odwiedzają delegacje ze Stanów Zjednoczonych, Izraela, Kanady, Jordanii. Są zamówienia także na gotowe obiekty. Instalacja w Szydłowcu jest duża, docelowo produkcja wyniesie: tonę uzdatnionego fosfogipsu na godzinę.
Fosfogipsy są to odpady powstające przy produkcji kwasu fosforowego. Przy produkcji jednej tony kwasu fosforowego metodą mokrą powstaje 5 ton odpadowego fosfogipsu. To jest tego typu skala odpadów, które nie były do tej pory efektywnie wykorzystywane. Odpady fosfogipsowe gromadzone są na hałdach, rocznie na świecie w ilości 100 mln ton. Także w Polsce przemysł chemiczny "produkuje" je w milionach ton, głównie są kłopotem fabryki nawozów fosforowych w Gdańsku i szczecińskich Polic. Jesteśmy w stanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta