Koniec skandynawskiego raju
Szwecja walczy z bezrobociem
Koniec skandynawskiego raju
Szwedzka gospodarka, która przez długie lata mogła się pochwalić pełnym zatrudnieniem, wyszła z ostatniej recesji przed dwoma laty z największą stopą bezrobocia od 1930 r. Odkąd elastyczność płac realnych i aktywna polityka państwa wobec zatrudnienia -- tradycyjne narzędzia używane przez państwo do walki z bezrobociem -- przestały wystarczać, rząd zaczął prowadzić politykę zwiększającą liczbę miejsc pracy. Chodziło o poprawę elastyczności rynku pracy, zmniejszenie nierealistycznych oczekiwań wobec płac oraz zachęcanie do wzrostu przedsiębiorstw i kreowania przez nie stanowisk pracy. Zaczęto też zwracać uwagę na poprawę jakości siły roboczej przez prowadzenie odpowiedniej polityki edukacyjnej.
Bezprecedensowy upadek szwedzkiej gospodarki w latach 1991-1993 spowodował zmniejszenie liczby miejsc pracy w prywatnym ipublicznym sektorze, walczącym z poważnym deficytem budżetowym.
W rezultacie, w połowie 1993 r. bezrobocie wzrosło do poziomu najwyższego po wojnie --...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta